W dzisiejszych czasach każda niemalże branża nasycona jest bardzo wieloma firmami, które często prowadzą usilne działania o charakterze marketingowym. Takie działania są konieczne, ponieważ rosnąca konkurencja sprawia, że tylko firmy, które je prowadzą mogą liczyć na utrzymanie się na rynku. Dotyczy to praktycznie każdej branży, w tym także spożywczej. Jest to branża gdzie powstaje szczególnie dużo nowych podmiotów, stąd też konkurencja jest wyjątkowo silna. Wśród działań marketingowych, o których mowa, wymienić można m. in. dystrybucję gadżetów reklamowych.
Branża spożywcza, w tym np. producenci przekąsek (czipsów, chrupek, popcornu, paluszków, ciasteczek, itp.), korzystają z gadżetów związanych z branżą. Można tu wymienić np. cukierki reklamowe. Ich charakter, jako produktu spożywczego, sprawia, że są wyjątkowo skuteczne w kampaniach tych właśnie firm.
Ponadto cukierki reklamowe charakteryzuje bardzo wielka popularność wśród klientów. Jest ona spowodowana faktem, że wszyscy praktycznie lubią słodycze, w tym cukierki. Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za ich dystrybucją jest niski koszt produkcji i dystrybucji. Stąd też szczególnie nowe firmy pojawiające się na rynku producentów przekąsek zajmują się ich rozprowadzaniem.
Jak w takim razie cukierki reklamowe mogą być dystrybuowane wśród klientów? Można tu wymienić dwie główne formy, obie związane z rozdawaniem. Po pierwsze gadżety, o których mowa, mogą być rozdawane przypadkowym przechodniom. Odbywa się to w takich miejscach jak ruchliwe skrzyżowania, parki, centra handlowe, okolice dworców, itp. Słowem wszędzie tam, gdzie regularnie przebywa dużo ludzi. Druga metoda to rozdawanie wśród klientów, a więc osób, które zdecydowały się zakupić produkt danej firmy. Tutaj jest oczywiście także wiele możliwości, jak konkretnie może to wyglądać. Można np. wprowadzić promocję, polegającą na tym, że kto zakupi odpowiednią ilość produktów danej firmy, otrzyma paczkę cukierków w prezencie.
Aby element reklamy był spełniony, cukierki takie muszą mieć nadrukowane symbole danej firmy, tzn. przede wszystkim logo, ewentualnie także hasło reklamowe producenta przekąsek.